Kızarmış Tavuk Budu tarifi / Et Yemekleri

Kızarmış Tavuk Budu tarifi / Et Yemekleri
Kızarmış Tavuk Budu
 
Malzemeleri
1 soğan
2 diş sarmısak
2’er kırmızı ve sarı dolmalık biber
300 gr kabak
1 demet mercanköşk
150 ml et suyu
250 gr soyulmuş rendelenmiş domates
tuz, karabiber
4 büyük tavuk budu
pulbiber
1 demet taze soğan
1 kutu konserve mısır
 
Hazırlanışı
Fırını 200 dereceye ayarlayıp önceden ısıtın. Soğanı ve sarmısağı soyup küp küp doğrayın. Biberleri ikiye bölüp çekirdeklerini ayıklayın.Ardından küpler halinde kesin. 2 dakika kadar haşlayın.
Kabakları yıkayıp uzunlamasına ikiye bölün. Yine uzunlamasına ince ince doğrayın Mercenköşkü kıyın . Soğan , sarmısak, biber ve kabağı et suyu ve rendelenmiş domates ile karıştırın. Tuz ve karabiber ile tatlandırın.
3 Tavuk butlarını tuz, karabiber, ve pulbiber ile tatlandırın. Sebze karışımını fırın tepsisine alın. Tavuk butlarını üzerine yerleştirin. Tepsinin üstünü kapatın. 200 derece ısıtılmış fırında 45 dakika kadar pişmeye bırakın.
4 4 taze soğanı yıkayıp ayıklayın. Ardından küçük parçalar halinde doğrayın. Mısır tanelerini bir süzgeçe dökün. Yıkayıp suyunu süzün.
5 Fırına yerleştirdiğiniz sebzeli karışımı yaklaşık 30 dak. sonra fırından çıkarın. Tavuk butlarını ayırıp mısır tanelerini, taze soğanı ve mercanköşkü sebzeli karışıma ekleyin. Tavuk butlarını tekrar üzerine yerleştıirip tepsinin üstünü kapatmadan 15 dak. daha fırında pişirin.
Servis yapmadan önce sebzeli karışımın tadına bakın. Gerekirse tuz ve karabiberle tatlandırıp tavuk butlarıyla öyle servis yapın.

Bir cevap yazın